top of page

Neden Prefabrik Beton?

1) Alternatif yapı malzemeleri olan çelik ve ahşaba göre beton yangına çok daha dayanıklıdır. Yangında erimeyen beton, sadece yapının uzun süre korunmasını değil aynı zamanda etraftaki binalara yayılmamasını sağlar.

 

2) Prefabrik beton teknolojisi hızlı ve pratik inşaata olanak sağlar. Örneğin 3000 m2'lik standart bir yapı birkaç hafta içinde üretilip montajı tamamlanabilir.

 

3) Kalıplar yardımı ile istenilen şekli alabilen beton özgün tasarımları hayata geçirir. Farklı formlar, yüzeyler ve renklerle çarpıcı ve estetik yapılar sunar.

 

4) Prefabrik beton, fabrika üretimi olduğundan her eleman aynı standartlarda üretilebilir ve gereken kalitede üretildiği kontrol edilebilir. Yerel kaynakların kullanımına önem verilmesi, kaliteden ödün vermeden maliyetlerin kontrol edilebilmesi anlamına gelir.

 

5) Alternatiflerine göre daha fazla güvenlik sağlayan beton oldukça uzun ömürlü ve yüksek basınca, çarpışmalara, patlamalara ve deprem, fırtına, sel gibi doğal afetlere karşı dayanıklıdır.

 

6) Prefabrik beton, hem sıcak hem de soğuk bölgelerde kararlı bir ısıya sahip olma konforunu sağlar. Ayrıca olumlu akustik özellikleri sayesinde sessiz mekanlar yaratabilir ve ses bariyerleri oluşturabilir.

 

7) Prefabrik beton, uzun ömrü boyunca çürümeye, böceklenmeye, mantar ve küf oluşumuna, paslanmaya karşı minimum bakım gerektirir ve kimyasal önlemler alınmasına ihtiyaç bırakmaz. Dolayısıyla havanın kirlenmesine yol açacak unsurları ortadan kaldırarak sağlıklı bir ortam yaratır.

 

8) Prefabrik beton sistemi hızlı üretim ve montaja olduğu kadar hızlı söküme ve yeniden kullanıma da olanak sağlar. İleride oluşacak tesis taşıma ya da büyütme gibi koşularda esneklik sağlayarak maliyeti düşürür.

 

9) Prefabrik beton hızlı montajı sayesinde güvenli çalışma platformlarının hızla kurulduğu, gürültüsüz ve atık malzemenin yer almadığı temiz ve güvenli şantiye ortamları sunar.

 

10) Doğal malzemelerden (agrega, kum, çimento) üretilmiş olan beton, ekolojik bir malzeme olduğundan geri dönüşüme elverişli ve çevre dostudur.

bottom of page